Hoppa till innehåll

Året som gått: 2016

Förutom ett månadsmöte, började vi året med en porträttfotodag, roligt och lärorikt! Det är mycket man ska tänka på med rätt ljus och komposition. När våren kom var det också dags för Kulturnatta. Vi höll till i bibliotekets foaljé och det var fantastiskt roligt att prata med alla nyfikna besökare som undrade över både bildteknik och klubben. Vårens fotoutflykt gick till Fiby urskog och Ekeby by i Vänge, där vi bland annat kunde fota detaljbilder på gamla fina hus. Gamla lås, mossa, staket, träd täckta med lav – vackert var det! Till sommaren var det dags för den årliga traditionen med klubbens utställning i Sätra Brunn, på Broarnes café. Varje fotograf hade två veckor var och det var många olika teman på utställningarna. Mitt i sommaren var det dags för ytterligare en utställning – under Gruvans dagar höll klubben till i direktörsbostaden och många nyfikna tittade förbi. När hösten hade hittat till Sala blev det en klubbutflykt till Hälleskogsbrännan för att se hur naturen där hade återhämtat sig. Sala Fotoklubb visade sig sedan vara en vinnare när vi gjorde upp om segern i vår klubbcup. Under årets möten har vi gått igenom vad man ska tänka på när man beställer fotoböcker, redigering av bilder i Photoshop, 3D-foto, konstnärligt foto, juryarbete och bildbedömning och mycket annat. Vi har också haft ett par fotostafetter och fler sådana lär det bli under 2017! Det är också mycket annat spännande som väntar under 2017 med både utflykter och utställningar och självklart också de vanliga månadsträffarna.

Publicerat i2016