Hoppa till innehåll

Året som gått: 2014

2014 kan sammanfattas som både ett händelserikt och lärorikt år. Det hölls flera interna fototävlingar inom klubben med teman som ”vardag” och ”porträtt”. På klubbmötena diskuterades teknik och vi fick en genomgång i både bildbehandling och mörkerrumsarbete. I maj åkte vi till Skattmansö på utflykt för att titta på forsande bäckar och andra tydliga vårtecken. Vi besökte företaget Allprint i Sala och fick bl.a. nyttiga redigeringstips och information om olika slags papper för utskrift. Vårens klubbcup hade Folkare FK hand om och Sala Fotoklubb var på besök i Avesta. På nationaldagen var det vernissage på Broarnes Café i Sätra Brunn och sommaren följde med tio olika fotoutställningar av klubbens medlemmar, alla med olika teman. Klubbens höstutflykt gick till Stjärnsund, vilket bjöd på mycket vackra omgivningar och de som inte hade möjlighet att vara med fick senare se de andras fina bilder. Tidningen Naturfotoskolans olika kapitel diskuterades och några medlemmar tog med sig egna bilder som anknöt till respektive tema. ”Borta bra” och ”Hemma bäst” var de två teman som tävlades med i höstens klubbcup i Enköping, där Sala fick bra placeringar.

Publicerat i2014